<-
Apache > HTTP Sunucusu > Belgeleme > Sürüm 2.4 > Sanal Konaklar

Sanal Konak Eşlemenin Derinliğine İncelenmesi

Mevcut Diller:  en  |  fr  |  ko  |  tr 

Bu belgede, bir istek aldığında Apache’nin hangi sanal konak ile hizmet sunacağına nasıl karar verdiği açıklanmaya çalışılmıştır.

Çoğu kullanıcı hangi türü kullanacağına karar vermek için önce İsme dayalı ve IP’ye dayalı Sanal Konak bölümünü, sonra İsme Dayalı Sanal Konak Desteği veya IP’ye Dayalı Sanal Konak Desteği belgesini okumalı ve bazı örneklere göz atmalıdır.

Bunlardan sonra tüm ayrıntıları anlamak isterseniz tekrar bu sayfaya gelebilirsiniz.

Support Apache!

Ayrıca bakınız:

top

Yapılandırma Dosyası

Bu belgede <VirtualHost> bölümleri dışında kalan tanımlardan bahsederken ana_sunucu diyeceğiz.

<VirtualHost> bölümlerindeki tanımlamalardan bahsederken sankonlar diyeceğiz.

Her VirtualHost bölümü en az bir adres ve isteğe bağlı portlar içerir.

Sanal konak tanımlarının içindeki IP adreslerinin yerine konak isimleri kullanılabilir, fakat bunlar başlatma sırasında çözümleneceklerinden çözümlemedeki bir başarısızlık bu sanal konak tanımlarının yoksayılması ile sonuçlanacaktır. Bu bakımdan önerilmez.

VirtualHost yönergesinde görünen her adresin seçimlik bir portu olabilir. Eğer bir port belirtilmemişse, port olarak * belirtilmiş gibi bütün portlar dinlenir.

(VirtualHost yönergesinde belirtilen port numaraları Apache httpd'nin dinleyeceği port numaraları olarak yorumlanmaz, sadece bir isteği işleme sokarken hangi VirtualHost bölümünün seçileceğini belirlerler. Sunucunun dinleyeceği adresleri ve portları belirtmek için Listen yönergesini kullanın.)

Adreslerin tamamını (DNS sorgularındaki çoklu sonuçlar dahil) içeren kümeye sankonların adres kümesi denir.

Apache httpd, bir IP adresi ve port birleşimi için en belirgin eşleşmelerin listelendiği çok sayıdaki sanal konak arasında ayırdedici olarak istemci tarafından sağlanan HTTP Host başlığını kullanır.

ServerName yönergesi sunucu tanımının içinde herhangi bir yerde görünebilirse de her göründüğü yerde bir öncekini iptal eder. Hiç ServerName belirtilmemişse, Apache httpd, sunucu ismini sunucunun IP adresinden saptamaya çalışır.

Belli bir IP adresi ve port çifti için yapılandırma dosyasındaki ilk isme dayalı sankon önemlidir, çünkü başka hiçbir sankonun ServerName veya ServerAlias yönergesi